Exam Results

RESULTS FROM 1999 ONWARDS FOR X AND XII STDS

Academic Excellence - Higher secondary consolidated - 1999 - 2016
Year Merits Marks No. of centum
X STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2015-2016
2016

School First

Vidhya.K

School Second

Shimola.S

School Third

Abirami.K

495 / 500
494 / 500
493 / 500
XII STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2015-2016
2016

School First

R. Srinidhi

School Second

V. Ariharan

School Third

Muthu Priyadharshini

1187 / 1200
1182 / 1200
1181 / 1200
2015

School First

S. Vikraman

School Second

AL. Vishali

School Third

K. Sivashankari

Sharath Krishnan

1171 / 1200
1169 / 1200
1163 / 1200 1163 / 1200
Mathematics - 11Chemistry - 3Accountancy - 3
2014

School First

S. Suresh Kumar

P. Vijayalakshmi

School Second

S. Bharathi

School Third

RM. Muthuvisalakshi

1174 / 12001174 / 1200
1169 / 1200
1167 / 1200
Mathematics - 4Physics - 2Chemistry - 1Accountancy - 2B.Maths- 3Commerce - 2Geethanjali - 1
2013 District First - S. Prasanna

School Second

S.Shantha Priya

V.Revathy

School Third

S.Sheik Mohammed mahaideen

V.Rajeshwari

1173 / 1200
1163 / 120011763 / 1200
1161 / 12001161 / 1200
Mathematics - 7Comp. Sci - 3Biology - 1Chemistry- 1B.Maths- 1
2012 District First - S. LavanyaDistrict Second - J. ArchanaDistrict Third - K. Ramesh 1175 / 12001171 / 12001170 / 1200 Mathematics - 13Chemistry - 4Biology - 2Commerce- 4Accountancy- 4B.maths- 1
2011 District First - AN. MeenakshiDistrict Second - S. ArunajadeswarDistrict Third - S. Indu 1178 / 12001172 / 12001170 / 1200 Physics - 1Mathematics - 4Chemistry - 3Economics - 3Accountancy - 2B.maths- 2Commerce- 2
2010 Dvk.Ednl.Dist First
School First - J. Arun Kumar
Dvk.Ednl.Dist Second
School Second - A. Vignesh
1169 / 1200
1166 / 1200
Chemistry - 7Mathematics - 4B.Mathematics - 2Accountancy - 2Commerce- 1
2009 Dvk.Ednl.Dist SECOND
School First - P.A. Kanmani Preethi
Dvk.Ednl.Dist THIRD
School Second - P. Gurubarathi
1159 / 12001157 / 1200 Mathematics - 35Chemistry - 2Commerce- 1
2008 District First - S. ViswanathDistrict First (Sanskrit) - P. PriyadharshaniDistrict Third - S. Manochitra 1173 / 12001167 / 12001158 / 1200 Mathematics - 37Physics - 1Chemistry - 1B.maths- 1
2007 District First - C. MeenakshiDistrict Second - K. NachiappanDistrict Third (SansKrit) - J. Preethi JenniferDistrict Third (Tamil) - K. Jothi 1169 / 12001165 / 12001159 / 12001158 / 1200 Mathematics - 10Chemistry - 1Commerce- 1
2006 District First - S. VigneshDistrict Second - K. PrabhaDistrict Third - B.A Chandra Mohan 1160 / 12001156 / 12001142 / 1200 Mathematics - 8Comp.Science - 1
2005 District First - R. Ramanarayanan District Second - R.Vignesh BabuDistrict Third - SatheeshDistrict Third - Arun Sundar 1174 / 12001170 / 12001169 / 1200 Mathematics - 8Physics - 2Chemistry - 4
2004 District First - M. Muthuswamy District Second - C.LakshmananDistrict Third - S.Suresh 1171 / 12001165 / 12001163 / 1200 Mathematics - 2Physics - 1Chemistry - 3Comp.Science- 2Biology- 3
2003 District First - V. PavithraDistrict Second - R. ShayamalaDistrict Third - K. Gokul Kumar 1169 / 12001168 / 12001157 / 1200 Mathematics - 2Physics - 2Chemistry - 4Biology- 1
2002 District First - U. RaghavendranDistrict First - J. Fredrick PrasanthDistrict Second - V. VasaviDistrict Third - R. PriyaChief Minister's Award V. Gowri Shankar 1175 / 12001175 / 12001172 / 12001170 / 1200
1164 / 1200
Mathematics - 13Chemistry - 12BPhysics- 5Comp.Science- 2Biology- 2
2001 District First - M. KarthikeyanDistrict Second - J. PriyaSchool Third - M. HarishankarChief Minister's AwardDistrict First - P. Jana Ramachandran 1164 / 12001153 / 12001149 / 1200
1147 / 1200
Mathematics - 6Chemistry - 1
2000 District First - M. KarthiknarayananDistrict Second - Y. AparnaDistrict Third - S. Madhu 1171 / 12001164 / 12001154 / 1200 Mathematics - 7Chemistry - 4Comp.Science - 1
1999 District First - V. BhuvaneshwariDistrict Second - V. NithyaDistrict Third - R. AnuradhaChief Minister's AwardDistrict Second - S. SivakamiDistrict Third - C. Rabindran 1167/ 12001158 / 12001155 / 1200
1151 / 12001147 / 1200
Mathematics - 8Comp.Science - 4Biology - 1
Latest News

Our school NCC II year cadets are going to attend the zonal NCC SHOOTING COACHING CAPSULE for the year of 2017 from 24-26th April 2017 at Alagappa Government Arts College,Karaikudi by 9(TN) BN NCC,karaikudi.

Admissions Going on for the classes from Pre K.G to 12th Standard in all our Schools.

12th Public Results on 12-May-17

10th Public Results on 10-May-17