Exam Results

RESULTS FROM 1999 ONWARDS FOR X AND XII STDS

Academic Excellence - Higher secondary consolidated - 1999 - 2017
Year Merits Marks No. of centum
XII STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2016-2017
2017

First

M.S. Harini

Second

K. Shrinidhi

Third

RM. Nachammai

M. Preethi

Fourth

M. Swetha

1181 / 1200
1179 / 1200
1169 / 1200
1169 / 1200
1168 / 1200
Computer Science - 2Mathematics - 1Commerce - 3Accountancy - 1Economics - 1 Business Maths - 1
XII STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2015-2016
2016

District First

R. Srinidhi

District Second

V. Ariharan

District Third

Muthu Priyadharshini

1187 / 1200
1182 / 1200
1181 / 1200
2015

School First

S. Vikraman

School Second

AL. Vishali

School Third

K. Sivashankari

Sharath Krishnan

1171 / 1200
1169 / 1200
1163 / 1200 1163 / 1200
Mathematics - 11Chemistry - 3Accountancy - 3
2014

School First

S. Suresh Kumar

P. Vijayalakshmi

School Second

S. Bharathi

School Third

RM. Muthuvisalakshi

1174 / 12001174 / 1200
1169 / 1200
1167 / 1200
Mathematics - 4Physics - 2Chemistry - 1Accountancy - 2B.Maths- 3Commerce - 2Geethanjali - 1
2013 District First - S. Prasanna

School Second

S.Shantha Priya

V.Revathy

School Third

S.Sheik Mohammed mahaideen

V.Rajeshwari

1173 / 1200
1163 / 120011763 / 1200
1161 / 12001161 / 1200
Mathematics - 7Comp. Sci - 3Biology - 1Chemistry- 1B.Maths- 1
2012 District First - S. LavanyaDistrict Second - J. ArchanaDistrict Third - K. Ramesh 1175 / 12001171 / 12001170 / 1200 Mathematics - 13Chemistry - 4Biology - 2Commerce- 4Accountancy- 4B.maths- 1
2011 District First - AN. MeenakshiDistrict Second - S. ArunajadeswarDistrict Third - S. Indu 1178 / 12001172 / 12001170 / 1200 Physics - 1Mathematics - 4Chemistry - 3Economics - 3Accountancy - 2B.maths- 2Commerce- 2
2010 Dvk.Ednl.Dist First
School First - J. Arun Kumar
Dvk.Ednl.Dist Second
School Second - A. Vignesh
1169 / 1200
1166 / 1200
Chemistry - 7Mathematics - 4B.Mathematics - 2Accountancy - 2Commerce- 1
2009 Dvk.Ednl.Dist SECOND
School First - P.A. Kanmani Preethi
Dvk.Ednl.Dist THIRD
School Second - P. Gurubarathi
1159 / 12001157 / 1200 Mathematics - 35Chemistry - 2Commerce- 1
2008 District First - S. ViswanathDistrict First (Sanskrit) - P. PriyadharshaniDistrict Third - S. Manochitra 1173 / 12001167 / 12001158 / 1200 Mathematics - 37Physics - 1Chemistry - 1B.maths- 1
2007 District First - C. MeenakshiDistrict Second - K. NachiappanDistrict Third (SansKrit) - J. Preethi JenniferDistrict Third (Tamil) - K. Jothi 1169 / 12001165 / 12001159 / 12001158 / 1200 Mathematics - 10Chemistry - 1Commerce- 1
2006 District First - S. VigneshDistrict Second - K. PrabhaDistrict Third - B.A Chandra Mohan 1160 / 12001156 / 12001142 / 1200 Mathematics - 8Comp.Science - 1
2005 District First - R. Ramanarayanan District Second - R.Vignesh BabuDistrict Third - SatheeshDistrict Third - Arun Sundar 1174 / 12001170 / 12001169 / 1200 Mathematics - 8Physics - 2Chemistry - 4
2004 District First - M. Muthuswamy District Second - C.LakshmananDistrict Third - S.Suresh 1171 / 12001165 / 12001163 / 1200 Mathematics - 2Physics - 1Chemistry - 3Comp.Science- 2Biology- 3
2003 District First - V. PavithraDistrict Second - R. ShayamalaDistrict Third - K. Gokul Kumar 1169 / 12001168 / 12001157 / 1200 Mathematics - 2Physics - 2Chemistry - 4Biology- 1
2002 District First - U. RaghavendranDistrict First - J. Fredrick PrasanthDistrict Second - V. VasaviDistrict Third - R. PriyaChief Minister's Award V. Gowri Shankar 1175 / 12001175 / 12001172 / 12001170 / 1200
1164 / 1200
Mathematics - 13Chemistry - 12BPhysics- 5Comp.Science- 2Biology- 2
2001 District First - M. KarthikeyanDistrict Second - J. PriyaSchool Third - M. HarishankarChief Minister's AwardDistrict First - P. Jana Ramachandran 1164 / 12001153 / 12001149 / 1200
1147 / 1200
Mathematics - 6Chemistry - 1
2000 District First - M. KarthiknarayananDistrict Second - Y. AparnaDistrict Third - S. Madhu 1171 / 12001164 / 12001154 / 1200 Mathematics - 7Chemistry - 4Comp.Science - 1
1999 District First - V. BhuvaneshwariDistrict Second - V. NithyaDistrict Third - R. AnuradhaChief Minister's AwardDistrict Second - S. SivakamiDistrict Third - C. Rabindran 1167/ 12001158 / 12001155 / 1200
1151 / 12001147 / 1200
Mathematics - 8Comp.Science - 4Biology - 1
X STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2016-2017
2017

School First

M. UMAMAHESWARI

School Second

MV. MANGALAM

School Second

S.MINU

School Third

K.DHIVYAPRIYA

School Third

G.DHEETSHANA

496 / 500
494 / 500
494 / 500
491 / 500
491 / 500
X STUDENT SCHOOL TOPPERS - 2015-2016
2016

School First

Vidhya.K

School Second

Shimola.S

School Third

Abirami.K

495 / 500
494 / 500
493 / 500
Latest News

HSC & SSLC results may 2017. Click here

Karaikudi Zonal level Meet (Kho-Kho & Handball) going to be held on 13 to 15-Jul-17 in our school campus